Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

děkan Přírodovědecké fakulty JU
člen folk-punkové kapely Akia b.a.
člen Katedry chemie PřF JU

Fotografický atlas rostlin České republiky

Fotografický atlas rostlin České republiky

Publikováno: 5. 6. 2023

Podpořte unikátní Fotografický atlas rostlin České republiky

Rád bych vás informoval o připravované unikátní knize Fotografický atlas rostlin České republiky, na které se významně podílejí i naši kolegové z PřF JU. Fakulta plánuje na tento projekt finančně přispět ve spolupráci s dalšími Přírodovědeckými fakultami ČR, nicméně bych vás chtěl osobně poprosit, jestli byste nezvážili také individuální podporu veřejné sbírky, která má vznik knihy výrazně přiblížit.

 

Těšit se můžeme na historicky první kompletní fotografickou knihu všech rostlin České republiky. Vedle Květeny ČR a Klíče ke květeně ČR bude dalším obsahově unikátním zdrojem informací o květeně České republiky.

 

Kniha bude obsahovat přes 9000 fotografií pro asi 3100 taxonů cévnatých rostlin současné české květeny včetně fotografií důležitých určovacích znaků. Příprava na ní bude podle kvalifikovaného odhadu vyžadovat tři roky intenzivní práce celého kolektivu autorů, na kterou je potřeba sehnat alespoň pět milionů korun. Autoři se od veřejnosti pokouší vybrat desetinu této částky, tedy půl milionu korun, na platformě donio (Fotografie všech českých rostlin v jedné KNIZE? Pojďme to dotáhnout! | Donio), což poslouží jako důkaz pro sponzory a další podporovatele, že je o tuto výjimečnou knihu opravdu zájem. Na splnění tohoto cíle však zbývá velmi málo času, sbírka probíhá jen do 26. července 2023.

 

Možnosti vaší případné podpory jsou následující:

1. finanční příspěvek na platformě Donio (již od 50 Kč)

2. přeposílání a sdílení Donio sbírky, a to i lidem mimo botanickou komunitu (odkaz výše)

3. vytištění a šíření plakátů (v příloze) – školy, společenské prostory, nástěnky v obcích apod.

 

Fotografie všech českých rostlin v jedné KNIZE? Pojďme to dotáhnout! | Donio

 

Občané pro Budějovice TOP 09 Jihočeský kraj Město České Budějovice