Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

Prof. RNDr. František Vácha, Ph.D.

poslanec Parlamentu ČR
člen poslaneckého klubu TOP 09
člen zastupitelstva města České Budějovice

Nové expresy z Prahy do Českých Budějovic

Nové expresy z Prahy do Českých Budějovic

Publikováno: 8. 6. 2016

Od roku 2015 interpeluji ministra dopravy Ing. Dana Ťoka ve věci zavedení nových expresů z Prahy do Českých Budějovic. Přestože na IV. koridoru stále nebude hotová stavba Sudoměřice-Votice, zavedení expresní linky je možné a už v prosinci má dojít k navrácení expresních vlaků na trať Praha-České Budějovice-Linec. Cesta vlakem se časově vyrovná jízdě autem, bude výrazně rychlejší než autobusem, a lze tak očekávat nárůst v počtu cestujících.

Situace se však poněkud komplikuje v otázce dodavatelů vlaků. Zakázku na vlaky mají bez soutěže získat České dráhy, přičemž Ministerstvo dopravy uvádí, že nesjednává nové objednávky, ale rozšiřuje a upravuje rozsah dopravy na lince R7 Praha - Tábor - České Budějovice, jež je až do roku 2019 vázána desetiletou smlouvou s Českými drahami. To se však nelíbí především soukromým dopravcům. Leo Express i RegioJet po státu požadují, aby vyhlásil veřejnou soutěž.

 

Aktuálně.cz: Z Prahy do Lince začnou jezdit expresní vlaky, plánuje ministerstvo

Praha - Ministerstvo dopravy plánuje zavést expresní vlaky z Prahy do rakouského Lince.

Čtyři páry vlaků každý den by státní rozpočet vyšly na necelých 85 milionů korun. Výrazně by se zatraktivnilo nyní zanedbané mezistátní spojení na sever Rakouska a přibyli by i cestující do Tábora a Českých Budějovic.

Ministerstvo dopravy to uvedlo v materiálu, který rozeslalo do meziresortního připomínkového řízení.

V současnosti železniční spojení do Rakouska zajišťují rychlíkové spoje, které zároveň obsluhují i menší města na trase mezi Prahou a Budějovicemi. Vlaky do Lince tak v průměru jedou 61kilometrovou rychlostí, a nejsou tak konkurenceschopné vůči autobusům. Ty trasu Praha - Linec urazí za tři hodiny a 50 minut, o hodinu rychleji než vlak, uvedlo ministerstvo dopravy.

Trať takzvaného čtvrtého železničního koridoru je přitom na řadě míst nová a umožňuje výrazné zkrácení dojezdových dob, pokud by na ní mohly jezdit expresní vlaky s minimem zastávek.

Navrhované spojení, které by cestou stavělo pouze v Táboře a v Budějovicích, by cestu do Lince mohlo urazit za čtyři hodiny a 10 minut. Z Prahy by tyto vlaky měly vyjíždět v 06:00, 10:00, 14:00 a 18:00.

Úřad nicméně současně plánuje zachování stávající podoby spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Tyto vlaky i nadále zůstanou v provozu se 60minutovým intervalem ve špičce a dvouhodinovým mimo špičku, uvedlo ministerstvo. Kromě stávajících zastávek plánuje úřad u tohoto druhu spojů rozšířit zastavení o Planou nad Lužnicí.

autor: ČTK, 6. 6. 2016

Občané pro Budějovice TOP 09 Jihočeský kraj Město České Budějovice Mgr. Jiří Šesták, PhD.